Обираємо майбутню професію

Про що варто поцікавитися у наймача ще на першій співбесіді, щоб уникнути неприємних сюрпризів після працевлаштування.

1.«Скільки я буду отримувати?», - Це головне фінансове питання, яке уточнює здобувач у рекрутера або керівника під час співбесіди. Якщо сума підходить, то кандидат приймає пропозицію. Але після виходу на роботу його можуть очікувати сюрпризи: відпустка не оплачується, соціальний пакет не передбачений, в компанії існує система жорстких фінансових стягнень.

Якщо для вас важливі ці нюанси, Work.ua рекомендує поцікавитися ними ще до початку роботи. Це дасть можливість порівняти і вибрати посаду з урахуванням всіх фінансово важливих аспектів зараз і в майбутньому. А ще вибудувати модель співпраці, яка влаштує і вас, і наймача.
Разом з практикуючим податковим консультантом Наталією Єременко ми склали чек-лист фінансових питань потенційному роботодавцю. Так про що його варто запитати?
1. Щодо працевлаштування
В Україні трудові відносини регулюються Кодексом законів про працю України (КЗпП) і договорами цивільно-правового характеру (за трудовою угодою). Це законні варіанти, які дають працівникові соціальні та фінансові гарантії.
При оформленні за КЗпП сторонами відносин є роботодавець і працівник. В цьому випадку:
• людині роблять запис в трудовій книжці або укладають з ним трудовий контракт;
• завдання перед фахівцем ставляться згідно з посадовою інструкцією, а сам він підпорядковується внутрішньому трудовому розпорядку;
• оплата формується за час, витрачений співробітником на роботу (тарифна ставка), або за виконаний обсяг роботи (відрядні розцінки);
• щомісяця працівникові надають розрахунковий листок, де вказані нарахування, податки, утримання.
При оформленні за договором цивільно-правового характеру сторонами відносин виступають замовник і виконавець. Вони укладають письмовий договір (інвойс-оферта, якщо замовник іноземна компанія), де прописані права та обов'язки сторін. Оплата праці проводиться тільки за результат - кількість, якість, терміни, а підтверджує його акт виконаних робіт (інвойс-акт виконаних робіт).
N.B! Неофіційне працевлаштування, на жаль, все ще поширене в Україні. Безумовно, співпраця на таких умовах пов'язане з ризиками.
2. Про умови оплати праці
Якщо ви вибрали модель співпраці «роботодавець-працівник», то уточніть, чи чекає вас випробувальний термін, або ви будете проходити стажування.
Робота на випробувальному терміні завжди оплачується. А ось стажування ні (якщо працівник є просто помічником чинного фахівця). Але коли стажер виконує завдання самостійно, то йому належать певні виплати.
Домовляючись про розмір окладу, дізнайтеся, що має на увазі роботодавець, озвучуючи вам цифри: це сума до або після вирахування податків з вашого заробітку?
Якщо обрана модель взаємин «замовник-виконавець», то виплати будуть проводитися за кінцевий результат в тому розмірі, який вказаний в договорі. Також в ньому може бути передбачена передоплата.
3. Про відпустку
Згідно КЗпП, загальна тривалість щорічної відпустки становить 24 календарні дні. При цьому перша відпустка надається після 6 місяців роботи. Але на практиці тривалість відпочинку може обумовлюватися з роботодавцем додатково, тому краще уточнити, як прийнято «відпочивати» в тій чи іншій компанії.
N.B! Співпраця за трудовою угодою, як правило, не передбачає відпусток (а також оплати лікарняних, відряджень, користування соціальним пакетом). Але компенсація окремих витрат виконавця може бути прописана в договорі.
4. Про лікарняний
Якщо ви оформлені офіційно, то компанія оплачує вам перші 5 днів хвороби, наступні дні - державний Фонд соціального страхування. Виплата становить від 50 до 100% від середнього заробітку в залежності від кількості років страхового стажу. Для деяких працівників це важливе питання. Тому про умови оплати лікарняних в кожному конкретному випадку краще поцікавитися заздалегідь.
5. Про відрядження
Роботодавець може відшкодувати витрати і оплачувати добові працівнику під час відряджень. Розмір виплат компанія встановлює на свій розсуд.
6. Про соціальний пакет
Часто виникає плутанина в поняттях «соціальні гарантії» і «соціальний пакет».
Соціальні гарантії є обов'язковими. Вони включають законні права працівника на обідню перерву, оплачувані лікарняні, сплату податків та інші.
А соціальний пакет формується з бонусів, які готовий надати роботодавець для того, щоб залучити й утримати кращих співробітників. Це може бути:
• оплата мобільного зв'язку;
• харчування співробітників;
• безкоштовна доставка співробітників до місця роботи;
• навчання за рахунок компанії;
• медичне страхування;
• організація дозвілля і т. Д.
Іноді для здобувача наявність повного соціального пакету є серйозною перевагою при виборі місця роботи.
7. Про матеріальну відповідальність
Трапляється, що працівник навмисно або випадково завдає роботодавцю збиток: порушує трудову дисципліну, техніку безпеки, псує інструменти, оргтехніку, засоби пересування, матеріали. Ще до початку роботи з'ясуйте, чим це може загрожувати.
Наприклад, Працевлаштування за КЗпП допускає такі фінансові стягнення: зменшення розміру виробничої премії і залучення до матеріальної відповідальності (повної або обмеженою).
N.B! Застосовувати інші штрафи роботодавець не має права.
Якщо виконавець порушує умови договору (терміни, якість, конфіденційність), то його можуть очікувати штрафні санкції та пеня. Або замовник має право вимагати відшкодування завданих збитків.


Нагадуємо, що заробітна плата і умови праці - це завжди індивідуальна домовленість претендента і роботодавця. Головне врахувати всі моменти і зважити «за» і «проти». В одній компанії ви зможете отримати вищу зарплату, але трохи менше днів відпустки і залишитися без соціального пакету. А в іншій - будуть кращі умови праці, але, можливо, нижче оклад. Вибирати, що важливіше, вам. Але перш ніж зробити цей вибір, постарайтеся дізнатися максимум про своє потенційне робоче місце.
http://www.dcz.gov.ua/zap/control/uk/index

Тест Дж.Голланда (Дж.Холланда) на определение профессионального типа личности (модификация Г.В.Резапкиной)

Шкалы: профессиональные типы - реалистический, интеллектуальный, социальный, офисный (конвенциональный), предприимчивый, артистичный

Назначение теста

Методика предназначена для определения профессионального типа личности.

Инструкция к тесту
Из каждой пары профессий выберите одну, наиболее привлекательную для вас и запишите на бланке для ответов: номер вопроса и вариант (А или Б) профессии, которую вы выбрали.

Тест

Вариант А
Вариант Б
1
Автомеханик
Физиотерапевт
2
Специалист по защите информации
Логистик
3
Оператор связи
Кинооператор
4
Водитель
Продавец
5
Инженер-конструктор
Менеджер по продажам
6
Диспетчер
Дизайнер компьютерных программ
7
Ветеринар
Эколог
8
Биолог-исследователь
Фермер
9
Лаборант
Дрессировщик
10
Агроном
Санитарный врач
11
Селекционер
Заготовитель сельхозпродуктов
12
Микробиолог
Ландшафтный дизайнер
13
Массажист
Воспитатель
14
Преподаватель
Предприниматель
15
Администратор
Режиссер театра и кино
16
Официант  
Врач
17
Психолог
Торговый агент
18
Страховой агент
Хореограф
19
Ювелир-гравер
Журналист
20
Искусствовед
Продюсер
21
Редактор
Музыкант
22
Дизайнер интерьера
Экскурсовод
23
Композитор
Арт-директор
24
Музейный работник
Актер театра и кино
25
Верстальщик
Гид-переводчик
26
Лингвист
Антикризисный управляющий
27
Корректор
Художественный редактор
28
Наборщик текстов
Юрисконсульт
29
Программист
Брокер
30
Бухгалтер
Литературный переводчик

Обработка и интерпретация результатов теста

Ключ к тесту
№ п/п
Вариант А
Вариант Б
1
р
с
2
и
п
3
о
а
4
р
с
5
и
п
6
о
а
7
р
с
8
и
п
9
о
а
10
р
с
11
и
п
12
о
а
13
р
с
14
и
п
15
о
а
16
р
с
17
и
п
18
о
а
19
р
с
20
и
п
21
о
а
22
р
с
23
и
п
24
о
а
25
р
с
26
и
п
27
о
а
28
р
с
29
и
п
30
о
а

Как работать с ключом к тесту?
Каждая профессии в тестовом материале соответствует одному из шести типов личности. В ключе указано, какая именно профессия какому типу личности соответствует. Например, на вопрос №1 респондент выбирает "вариант А". Как видно из ключа, эта профессия соответствует Реалистическому типу личности. Добавляем один балл в пользу Реалистического типа личности. Если бы он выбрал "вариант Б" , то в соответствии с Ключом к тесту, нужно было бы добавить один балл в пользу Социального типа личности.
Обобзначения в ключе соответствуют первой букве типа личности: Р – Реалистический, С- Социальный и т.п.
Обработка результатов теста
•    8-10 баллов – ярко выраженный тип;
•    5-7 баллов – средне выраженный тип;
•    2-4 баллов – слабо выраженный тип.
Наибольшее количество баллов указывает на доминирующий тип. В чистом виде эти профессиональные типы встречаются редко – обычно можно говорить только о преобладающем типе личности. Выбирая профессию, необходимо учитывать свой профессиональный тип. Если профессия не соответствует вашему типу личности, работа будет даваться вам ценой значительного нервно-психического напряжения.
Интерпретация результатов теста
1. Реалистический тип (Р)
Люди, относящиеся к этому типу, предпочитают выполнять работу, требующую силы, ловкости, подвижности, хорошей координации движений, навыков практической работы. Результаты труда профессионалов этого типа ощутимы и реальны – их руками создан весь окружающий нас предметный мир. Люди реалистического типа охотнее делают, чем говорят, они настойчивы и уверены в себе, в работе предпочитают четкие и конкретные указания. Придерживаются традиционных ценностей, поэтому критически относятся к новым идеям.
Близкие типы: интеллектуальный и офисный.
Противоположный тип: социальный.
2. Интеллектуальный (И)
Людей, относящихся к этому типу, отличают аналитические способности, рационализм, независимость и оригинальность мышления, умение точно формулировать и излагать свои мысли, решать логические задачи, генерировать новые идеи. Они часто выбирают научную и исследовательскую работу. Им нужна свобода для творчества. Работа способна увлечь их настолько, что стирается грань между рабочим временем и досугом. Мир идей для них может быть важнее, чем общение с людьми. Материальное благополучие для них обычно не на первом месте.
Близкие типы: реалистический и артистический.
Противоположный тип: предпринимательский.
3. Социальный (С)
Люди, относящиеся к этому типу, предпочитают профессиональную деятельность, связанную с обучением, воспитанием, лечением, консультированием, обслуживанием. Люди этого типа гуманны, чувствительны, активны, ориентированы на социальные нормы, способны понять эмоциональное состояние другого человека. Для них характерно хорошее речевое развитие, живая мимика, интерес к людям, готовность прийти на помощь. Материальное благополучие для них обычно не на первом месте.
Близкие типы: артистический и предпринимательский.
Противоположный тип: реалистический.
4. Офисный (О)
Люди этого типа обычно проявляют склонность к работе, связанной с обработкой и систематизацией информации, предоставленной в виде условных знаков, цифр, формул, текстов (ведение документации, установление количественных соотношений между числами и условными знаками). Они отличаются аккуратностью, пунктуальностью, практичностью, ориентированы на социальные нормы, предпочитают четко регламентированную работу. Материальное благополучие для них более значимо, чем для других типов. Склонны к работе, не связанной с широкими контактами и принятием ответственных решений.
Близкие типы: реалистический и предпринимательский.
Противоположный тип: артистический.
5. Предпринимательский (П)
Люди этого типа находчивы, практичны, быстро ориентируются в сложной обстановке, склонны к самостоятельному принятию решений, социально активны, готовы рисковать, ищут острые ощущения. Любят и умеют общаться. Имеют высокий уровень притязаний. Избегают занятий, требующих усидчивости, большой и длительной концентрации внимания. Для них значимо материальное благополучие. Предпочитают деятельность, требующую энергии, организаторских способностей, связанную с руководством, управлением и влиянием на людей.
Близкие типы: офисный и социальный.
Противоположный тип: исследовательский.
Специальность налетчика куда менее заманчива, чем смежные с ней профессии политика или биржевого спекулянта. О.Генри
6. Артистический (А)

Люди этого типа оригинальны, независимы в принятии решений, редко ориентируются на социальные нормы и одобрение, обладают необычным взглядом на жизнь, гибкостью мышления, эмоциональной чувствительностью. Отношения с людьми строят, опираясь на свои ощущения, эмоции, воображение, интуицию. Они не выносят жесткой регламентации, предпочитая свободный график работы. Часто выбирают профессии, связанные с литературой, театром, кино, музыкой, изобразительным искусством. 

Комментариев нет:

Отправить комментарий